Kalkulator Kredytowy

Informacje rynkowe - kredyty

1/5 kredytu spłacana przez 1/3 czasu - infomacja z dnia 10.05.2013 - źródło: Open Finance - www.open.pl

Zaciągając kredyt hipoteczny bez wkładu własnego musimy ubezpieczyć jego piątą część, ale spłacać ją będziemy przez ponad 1/3 czasu.

Ponad 2,5 tys. zł trzeba dodatkowo zapłacić w chwili kupowania mieszkania na kredyt bez wkładu własnego. To dodatkowy koszt dla klienta w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Dla banków taka polisa jest zabezpieczeniem na wypadek problemów ze spłatą kredytu. Czytaj więcej.

Raport Szybko.pl Metrohouse i Expandera - informacja z 10.05.2013 - źródło: www.expander.pl

Szybko.pl, Metrohouse i Expander – Niezależny Doradca Finansowy przygotowali najnowszy raport na temat ofertowych i transakcyjnych cen mieszkań oraz sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Czytaj więcej.

Rada polityki pieniężnej tnie stopy, raty nadal spadają - infomacja z dnia 08.05.2013 - źródło: Open Finance - www.open.pl

Rada Polityki Pieniężnej po miesięcznej przerwie wróciła do cięcia stóp procentowych. Osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych mogą się cieszyć, bo ich raty wciąż powinny się obniżać.

Trzymiesięczny WIBOR, najpopularniejszy wskaźnik wykorzystywany do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych, w ciągu ostatnich trzech tygodni spadł o ponad 30 punktów bazowych, to wyraźnie wskazywało, że po niskim odczycie inflacji (1,0 proc.) rynek oczekuje od Rady Polityki Pieniężnej dalszego luzowania polityki monetarnej. Po dzisiejszej obniżce główna stopa procentowa (stopa referencyjna) wynosić będzie 3,0 proc. Ale z punktu widzenia kredytobiorców zadłużonych w złotych, kluczowe są notowania stawek WIBOR. Czytaj więcej.

Raty kredytów hipotecznych ponownie spadną - infomacja z dnia 29.04.2013 - źródło: www.expander.pl

Prawdopodobnie jeszcze w maju lub czerwcu o 0,5 pkt. proc. zostaną obniżone stopy procentowe w naszym kraju. W oczekiwaniu na to stawka WIBOR 3M od kilku dni szybko spada i wynosi już tylko 3,1%. Z wyliczeń Expandera wynika, że dzięki wspomnianej obniżce stóp raty kredytów hipotecznych spadłyby o ok. 90 zł. Łącznie byłyby więc aż o ok. 400 zł niższe niż we wrześniu 2012 r.

Coraz więcej elementów zaczyna wskazywać na to, że stopy procentowe w Polsce będą dalej obniżane. Nie widać bowiem spodziewanego odbicia w gospodarce. Obniżaniu stóp nie przeszkadza inflacja, która pozostaje na niskim poziomie (1%). W rezultacie wielu analityków spodziewa się, że już w maju lub w czerwcu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 0,5 pkt. proc. Taka decyzja przyniosłaby kolejne spadki poziomu rat kredytów hipotecznych w złotych. Jednocześnie jeszcze bardziej obniżyłaby oprocentowanie lokat bankowych.

Dotychczasowych 5 obniżek stóp procentowych zmniejszyło o ok. 300 zł ratę kredytu na kwotę 300 000 zł zaciąganego na 30 lat. Gdyby oprocentowanie spadło o dalsze 0,5 pkt. proc. to rata byłaby aż o blisko 400 zł niższa niż we wrześniu 2012 r. Wtedy rata wynosiła bowiem niemal 1900 zł, a po wspomnianej obniżce stóp tylko ok. 1500 zł. Czytaj więcej.

Kredyty bez wkładu własnego nadal dostępne - infomacja z dnia 23.04.2013 - źródło: www.expander.pl

Osoby, które nie posiadają oszczędności nadal mogą kupić mieszkanie w całości za kredyt. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że taki kredyt można uzyskać w 13 bankach. Przeciętna marża takiego kredytu wynosi 1,7%, więc jest tylko nieznacznie wyższa niż kredytów udzielanych osobom posiadającym wysoki wkład własny.

Osoby, które nie posiadają wkładu własnego nadal mogą bez większego problemu uzyskać kredyt hipoteczny. Aż 13 z 23 zbadanych przez nas banków jest gotowych w 100% sfinansować zakup mieszkania czy domu. Trzeba jednak dodać, że przed rokiem takich ofert było znacznie więcej. Tego rodzaju kredyty wycofało aż pięć banków – Alior, BZ WBK, Kredyt Bank, BGŻ i Raiffeisen. Czytaj więcej.


Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?

Oferta kredytów hipotecznych